Terapia manualna
Bóle i wady kręgosłupa to niestety problem, z którym mierzy się coraz więcej osób. Statystyki informują wyraźnie, że zaczyna się to zmieniać w chorobę cywilizacyjną. Jednym ze skutecznych rozwiązań jest coraz bardziej popularna terapia manualna. Wrocław z pewnością nie jest wyjątkiem i tu również wielu ludzi mierzy się z problemami z kręgosłupem, dlatego też nasza oferta skierowana jest właśnie do nich.
Terapia manualna jest jedną z metod leczenia schorzeń kręgosłupa, która nie tylko pomaga zmniejszyć ból, ale również wspomaga powrót do pełnej sprawności. Metodę tę stosujemy w Nat-Med., gdzie mogą Państwo skorzystać z pomocy doświadczonego chiropraktyka.
W dzisiejszych czasach ciężko jest uniknąć ryzyka pojawienia się schorzeń kręgosłupa. Brak ruchu i siedzący tryb życia to nie są jedyne powody, które prowadzą do zwyrodnień tej części ciała. To również korzystanie z nieergonomicznych foteli, a wśród najmłodszych źle dobrane krzesła i ławki w szkołach. To wszystko przyczynia się do tego, że już od wczesnych lat życia łatwo jest sobie wyrobić złe nawyki. Kiedy pojawią się pierwsze problemy z kręgosłupem, terapia manualna może znacząco poprawić jego stan.
Zadaniem terapii manualnej jest wspomaganie zarówno kręgosłupa, jak i stawów. Wykorzystywana jest w ortopedii, reumatologii, rehabilitacji czy neurologii. Przyjmuje między innymi formę specjalnie opracowanego masażu kręgosłupa, który dociera do miejsc bolesnych i przywraca równowagę mięśniową. W ramach tej metody stosowane są też różnorodne techniki nacisku oraz chwyty. Mają one na celu przywrócenie właściwej ruchomości stawów i uśmierzenie bólu. Jest to metoda skuteczna, a zarazem bezpieczna – dlatego też coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy kręgarza i poddanie się leczeniu przy pomocy terapii manualnej.
Kiedy terapia manualna może pomóc?
Terapia ta stosowana jest najczęściej w przypadku różnorodnych problemów bólowych związanych z układem ruchu oraz kręgosłupem. Może przynieść znaczne korzyści zwłaszcza przy bólach kości ogonowej, bólach krzyżowych, lędźwiowych czy lędźwiowo-krzyżowych. Dzięki terapii manualnej można również leczyć bóle głowy, migreny, zaburzenia snu oraz wady postawy. Na jej skuteczność znacząco wpływa fakt, że leczenie opracowywane jest indywidualnie – w zależności od stanu pacjenta i schorzenia, na które się uskarża. Dzięki temu można przeprowadzić terapię idealnie dopasowaną do potrzeb chorego i dobrać najkorzystniejsze dla niego techniki.
Masaż kręgosłupa w terapii metodą manualną
Jedną z podstawowych metod leczenia w tym rodzaju terapii jest masaż kręgosłupa. Terapeuta uzyskuje cel dzięki uciskaniu tkanek leżących w pobliżu kręgosłupa. Poprawnie wykonany masaż pozwala rozluźnić mięśnie i odprężyć tkanki, a w efekcie zmniejszyć ból oraz poprawić ruchomość. Terapia manualna pomaga też przywrócić kręgi i dyski na właściwe miejsce.
Chiropraktyk stosuje następujące techniki i rodzaje masażu kręgosłupa:
- masaż tkanek głębokich – przywraca prawidłową postawę i płynność ruchów, poprawia gibkość ciała;
- stretching – rozciąganie jednego mięśnia lub grupy mięśni;
- neuromobilizacja – bezpośrednie działanie na układ nerwowy w celu pobudzenia procesów przewodnictwa nerwowego;
- manipulacje stawów – metoda szybkiego uruchomienia zablokowanego stawu;
- mobilizacje – aktywność ukierunkowana na poprawę płynności ruchu w stawach;
- rolfing – wyrównuje zaburzenia osiowe i pomaga w leczeniu chronicznych dolegliwości mięśniowo szkieletowe.
Jeśli więc odczuwają Państwo dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa, stawów czy głowy – zachęcamy do umówienia się na wizytę w naszej placówce. Stosowana przez nas terapia manualna wspomaga leczenie wielu chorób, takich jak dyskopatia czy wady postawy. Zapraszamy do Nat-Med!
Neuromobilizacje w terapii manualnej
Wymieniona przez nas neuromobilizacja to innowacyjna metoda stosowana w terapii manualnej, która zdobywa coraz większe uznanie wśród Pacjentów i terapeutów. Polega na mobilizacji struktur nerwowych w celu zwiększenia ich ruchomości, poprawy ukrwienia oraz zmniejszenia nacisku na nerwy. Technika ta opiera się na założeniu, że nerwy powinny być zdolne do swobodnego przemieszczania się wewnątrz tkanek, a ograniczenie ich ruchomości może prowadzić do dysfunkcji i bólu. Neuromobilizacja łączy w sobie elementy terapii manualnej, ćwiczeń terapeutycznych oraz edukacji pacjenta, co sprawia, że jest to kompleksowe podejście do leczenia dysfunkcji układu nerwowego. Kluczowym elementem skutecznej neuromobilizacji jest nie tylko edukacja Pacjenta, ale również jego zaangażowanie w proces terapii.
Stosowanie neuromobilizacji przynosi wiele korzyści dla Pacjentów. Po pierwsze, pozwala na szybsze i skuteczniejsze leczenie bólu oraz dysfunkcji nerwowych, dzięki czemu podopieczni mogą szybciej wrócić do pełnej sprawności. Po drugie, techniki te są mniej inwazyjne niż tradycyjne metody leczenia.
Wskazania do terapii manualnej
Prowadzona w naszej placówce terapia manualna jest bardzo przydatna w leczeniu bólu, którego przyczyną są schorzenia kręgosłupa. Dlatego też stosuje się ją w terapii Pacjentów zmagających się m.in. z:
- bólem mięśni,
- rwą kulszową,
- rwą barkową,
- chronicznym bólem głowy, szyi i karku,
- bólami migrenowymi,
- bólem stawów kończyn górnych i dolnych,
- stanami przeciążeniowymi tkanek,
- wadami postawy,
- zaburzeniami napięcia mięśni okolic miednicy,
- zaburzeniami snu,
- drętwieniem kończyn i palców,
- przewlekłym stresem,
- zmęczeniem,
- częstomoczem.
Przed przystąpieniem do terapii manualnej przeprowadzamy wywiad z Pacjentem i dokonujemy dokładnej oceny, aby obrać odpowiednią strategię leczenia oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania.
Terapia manualna a przeciwwskazania
Istnieją określone sytuacje i stany chorobowe, w których terapia manualna nie jest wskazana. Wśród nich można wymienić m.in. uszkodzenia strukturalne, w tym złamania, skręcenia, otwarte rany. Terapia manualna nie jest wskazana również osobom z osteoporozą, chorobami układu sercowo-naczyniowego oraz kobietom w ciąży. Przeciwwskazaniem są także ciężkie zaburzenia neurologiczne.
Zachęcamy Państwa do konsultacji z własnym lekarzem jeśli występują jakiekolwiek wątpliwości. Bezpieczeństwo Pacjenta zawsze jest priorytetem podczas każdej formy terapii.
Jak przygotować się do terapii manualnej?
Warto wiedzieć, że zabiegi z zakresu terapii manualnej nie wymagają specjalnego przygotowania. Jeśli Pacjent posiada np. zdjęcia rentgenowskie, zdjęcia i opis rezonansu magnetycznego lub inne wyniki, które dotyczą dolegliwości w obrębie kręgosłupa, polecamy je zabrać ze sobą na wizytę. Aby było Państwu komfortowo podczas terapii, zalecamy ubrać się w wygodne, sportowe ubrania, które nie będą krępować ruchów.
Pierwsza wizyta w naszym gabinecie zawsze rozpoczyna się od wnikliwej rozmowy oraz przeanalizowania wyników badań, jeśli Pacjent je nam dostarczy. Jeśli mają Państwo dodatkowe pytania, zachęcamy do telefonicznego lub e-mailowego kontaktu. Chętnie udzielimy szczegółowych informacji.
Jakie są korzyści z terapii manualnej?
Terapia manualna może zapewnić Pacjentowi wiele korzyści, takich jak:
- odczuwalne zmniejszenie bólu, o czym Pacjent może się przekonać już po paru wizytach;
- brak odczuwania ograniczeń ruchowych;
- tkanki stają się bardziej rozciągnięte, ruchome i elastyczne;
- zmniejszenie stanów zapalnych oraz napięcia mięśni;
- taka terapia usuwa nie tylko objawy, ale także dociera do przyczyny bólu, dzięki temu jest to kompleksowa forma leczenia;
- terapia jest bezpieczna, nie wywołuje skutków ubocznych, może z niej korzystać większość pacjentów, po wykonaniu właściwych badań;
- różnorodność metod terapeutycznych, dobranych przy uwzględnieniu specyfiki dolegliwości u Pacjenta.
Wszystkich zainteresowanych terapią manualną we Wrocławiu zachęcamy do rezerwacji wizyty w naszej placówce. Zapraszamy!