Leczenie bólów karku, szyi i barków
Jedną z naszych usług w ramach chiropraktyki jest leczenie bólu karku i szyi. Wrocław to miasto, w którym mieści się nasz gabinet, ale zapraszamy wszystkich pacjentów, którym odpowiada nasza lokalizacja.
Leczenie bólów karku i szyi jest często konieczne u osób prowadzących siedzący tryb życia zwłaszcza w jednej pozycji przed długi czas. Zwyrodnienia tej części ciała dotykają osoby, które zawodowo zajmują się prowadzeniem pojazdów lub są pracownikami biurowymi.
Przyczyn bólu szyi może być wiele, na przykład zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, napięte mięśnie szyi i karku, różnorodne dysfunkcje stawów kręgosłupa czy też dyskopatia szyjna. Mało aktywny tryb życia również przyczynia się do schorzeń, ale zdarzają się sytuacje, kiedy to właśnie nadmierna ilość zajęć sportowych lub nieprawidłowe wykonywanie ćwiczeń skutkuje przeforsowaniem kręgosłupa. U niektórych osób ból może być także rezultatem przewlekłego stresu.
Zdarza się także, że źródłem bólu jest zwykłe przewianie lub spanie w złej pozycji. Najczęściej takie schorzenie jest krótkotrwałe i nie wymaga leczenia, wówczas warto jednak zmienić nawyki związane ze snem oraz zastanowić się nad zmianą poduszek lub łóżka oraz unikać miejsc z przeciągiem.
Każda z przyczyn powoduje inne objawy dodatkowe takie jak dotkliwe bóle głowy. Aby podjąć odpowiednie leczenie niezbędny jest dokładny wywiad oraz badania. Dolegliwości te są nie tylko bardzo nieprzyjemne, ale też mogą być zwiastunem poważniejszych schorzeń.
Chiropraktyka w leczeniu bólów karku, szyi oraz barków
Przeprowadzane w naszym wrocławskim gabinecie zabiegi chiropraktyczne są oparte na terapii manualnej. Odpowiednio dopasowane techniki masażu przynoszą ulgę naszym pacjentom i umożliwiają im wykonywanie codziennych zadań w pełnym zakresie. Seria zabiegów ma na celu usunięcie zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego oraz nerwowego.
Chiropraktyka pozwala skutecznie zwalczyć ból w karku i jego okolicach bez stosowania środków farmakologicznych. Aby zabiegi przebiegały prawidłowo oraz przynosiły spodziewane rezultaty, najpierw niezbędne jest dokonanie prawidłowej diagnozy. Jest to możliwe tylko wtedy, kiedy choroba zostanie dokładnie przeanalizowana, tym samym chiropraktyk dotrze do źródła problemu zdrowotnego. Dzięki temu po okresie leczenia pacjent będzie już wiedział jakich czynności unikać lub co robić, aby w przyszłości nie eksploatować nadmiernie karku, barków oraz szyi.
O czym może świadczyć długotrwały ból barków?
Staw barkowy składa się z kilku elementów, co czyni z niego jeden z najbardziej rozbudowanych stawów w ludzkim organizmie, który ma również największy zakres ruchu. Struktury kostne znajdujące się w stawie barkowym tzn. kość ramienna, łopatka, obojczyk oraz mostek są otoczone przez rozliczne więzadła, mięśnie, ścięgna i kaletki. Takie połączenie zapewnia nie tylko swobodę ruchu, ale również odpowiednią stabilizację barku.
Dolegliwości bólowych barków nie należy lekceważyć pomimo ich powszechności. Ból barku może mieć podłoże zarówno w codziennych czynnościach wykonywanych z dużą regularnością, jak i w poważnych stanach chorobowych organów wewnętrznych, które wymagają specjalistycznego leczenia. Wśród najczęstszych przyczyn można znaleźć:
- urazy mechaniczne,
- przeciążenia,
- stany zapalne (w tym zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa),
- mikro przeciążenia oraz urazy tkanek miękkich występujące z dużą powtarzalnością,
- zmiany zwyrodnieniowe charakterystyczne dla procesów starzenia,
- choroby reumatyczne (reumatoidalne zapalenie stawów, polimialgia reumatyczna),
- dna moczanowa,
- zawał mięśnia sercowego,
- odma opłucnowa,
- guzy płuc.
Przyczyny bólu karku
Zanim pacjent zdecyduje się na rozpoczęcie leczenia bólu karku mija wiele czasu, a objawy stale się nasilają. Aby leczenie było skuteczne, warto najpierw rozpoznać przyczynę problemu. Najczęściej ból karku spowodowany jest:
- urazami i zwyrodnieniami,
- źle dobraną poduszką,
- długim korzystaniem z telefonu w złej pozycji,
- siedzącym trybem życia,
- brakiem aktywności fizycznej,
- stanem zapalnym,
- długotrwałym stresem.
Ból karku może sygnalizować poważne problemy zdrowotne, dlatego nie można go bagatelizować. Coraz częściej mówi się również o tzw. szyi smartfonowej. Wielogodzinne korzystanie z telefonu w nienaturalnej, nieprawidłowej pozycji prowadzi do bólu mięśni. Podczas patrzenia w ekran telefonu lub komputera dochodzi do wyciągnięcia szyi do przodu oraz do dużego garbienia się. W ten sposób pacjent zmaga się z częstym bólem kręgosłupa, karku i szyi.
Kiedy zdecydować się na leczenie bólu karku?
Na leczenie bólu karku pod opieką specjalisty powinni zdecydować się wszyscy, którzy odczuwają długotrwały ból w tej okolicy. Jest to powszechny problem, który często wynika ze złego ułożenia podczas snu, napięcia mięśniowego lub stresu. Niekiedy przyczyna jest poważniejsza, np. uraz. Nie należy lekceważyć objawów – leczenie bólu jest kluczowe dla zachowania zdrowia oraz komfortu życia.
Bagatelizowanie bólu karku może prowadzić do pogorszenia problemu. Nieleczone napięcie mięśniowe może spowodować chroniczny dyskomfort oraz ograniczać zakres ruchowy. Wszystko to sprawi, że codzienne, prozaiczne czynności będą trudne i bolesne – prowadzenie samochodu, praca przy biurku, opieka nad dziećmi. Leczenie bólu karku w naszej placówce to pierwszy krok do odzyskania zdrowia i dobrego samopoczucia.
Dlaczego boli nas szyja?
Istnieje kilka czynników, które wpływają na pojawiający się i nasilający się ból szyi wymagający leczenia. Wśród nich wyróżnić można m.in.:
- predyspozycje genetyczne;
- zmiany zwyrodnieniowe;
- wpływy środowiskowe, w tym przeciążenia, powtarzające się urazy i siedzący tryb życia;
- wiek;
- otyłość;
- brak lub mała ilość aktywności fizycznej.
Ból szyi może być również związany z przeciążeniem mięśni, nadmiernym i długotrwałym napięciem mięśni lub naderwaniem mięśni. Ból szyi może mieć także podłoże neurologiczne – różnego rodzaju uciski nerwów szyjnych czy nadmierny stres, który powoduje niekontrolowane napinanie mięśni.
Wiele tych czynników prowadzi do powstania dyskopatii szyjnej, zwanej również rwą szyjną lub rwą barkową. Dyskopatia szyjna może mieć wiele przyczyn, najczęściej jednak zmiany te wynikają z wieku.
Masaż jako forma leczenia bólu szyi
Terapia manualna, a szczególnie masaż może być skutecznym narzędziem w leczeniu bólu szyi. Regularne zabiegi masażu mogą znacząco przyczynić się do redukcji napięcia mięśniowego oraz poprawy ogólnej kondycji kręgosłupa. Zabieg ten przynosi nie tylko ulgę w bólu, ale również działa kojąco. W naszym gabineciestosujemy masaż, który dostosowujemy indywidualnie do potrzeb każdego Pacjenta. Pokazujemy również, jak samemu w prosty sposób masować okolicę szyi w domowych warunkach.
Zapraszamy do kontaktu z naszą placówką.Pomożemy dobrać odpowiednią terapię, aby mogli Państwo funkcjonować bez dyskomfortu i cieszyć się życiem bez bólu szyi. W przypadku pytań można skorzystać z formularza kontaktowego. Chętnie udzielimy dodatkowych informacji.