W jaki sposób leczy kręgarz?
Kręgarze, zwani inaczej chiropraktykami opierają się na założeniu, że przyczyną wielu problemów zdrowotnych i różnego rodzaju bólu są kłopoty z kręgosłupem. Dlatego wszystkie techniki skupione są wokół układu mięśniowo-szkieletowego, a spektakularne efekty takiej terapii przynoszą ulgę m.in. w przypadku migren, bólów krzyża, bólu w odcinku szyjnym kręgosłupa, czy bólu stawów rąk i nóg. I chociaż chiropraktyka to w Polsce wciąż młoda dziedzina, wiele osób przekonało się o jej skuteczności.
Kręgarz - kim jest i czym się zajmuje?
Kręgarz koncentruje się na kręgosłupie, starając się zniwelować wszelkie uciski i zwyrodnienia, które w bliższej lub dalszej perspektywie wywołują ból, zawroty głowy, czy ogólną niesprawność ruchową. Chiropraktyk walczy z tzw. “ podwichnięciem kręgów” przez przywracanie ich właściwego ustawienia i zapobieganie niewłaściwym ruchom poszczególnych elementów kręgosłupa. Celem jest uwolnienie wrażliwych struktur nerwowo-mięśniowych, co jest szczególnie pomocne przy dysfunkcji kręgosłupa, czy rwie kulszowej. Aby taka terapia była skuteczna i bezpieczna, kręgarz posiada odpowiednie kwalifikacje i doskonale zna anatomię ludzkiego ciała. O specjalizację tym zakresie mogą starać się jedynie fizjoterapeuci, terapeuci manualni oraz lekarze, co gwarantuje nam właściwa opiekę w czasie zabiegu.
Jakie metody stosuje kręgarz?
Przed przystąpieniem do bezpośredniego kontaktu z pacjentem, niezbędna jest ocena stanu jego zdrowia, dokonywana na podstawie wywiadu ogólnego oraz badań, takich jak rezonans czy rentgen. W czasie zabiegu stosowane są cztery podstawowe techniki, zwane też chwytami. Po pierwsze, jest to masaż leczniczy, opracowany tak, by koić ból i rozluźniać napięte mięśnie, a przez to przynosić efekty. Inna technika pomagająca uwolnić nerwy to trakcja, czyli rozciąganie ciała, wykonywane na specjalnym stole lub krześle. Mobilizacja to z kolei sekwencja ruchów na obszarze wybranego odcinka kręgosłupa, stosowana jako sposób na poprawę ogólnego stanu i ruchomości. Ostatnia, bardzo ważna część to manipulacja, oparta o precyzyjne pchnięcia i ruchy. Niekiedy stosowane są też inne, mniej standardowe metody, takie jak ćwiczenia ogólnorozwojowe oraz leczenie za pomocą ciepła i zimna.