Dyskopatia jako choroba cywilizacyjna
Dyskopatia, czyli choroby związane z bólem kręgosłupa, mają podłoże nie tylko biologiczne, ale też społeczne i cywilizacyjne. Jest to związane z siedzącym stylem życia oraz trybem pracy, w której spędzamy coraz więcej czasu. Często, w takich miejscach jak np. biura call center, gdzie jest duża rotacja, pracodawcy nie widzą powodów do tego, aby zadbać o ergonomię pracy i wygodę korzystania ze stanowiska pracy. Do tego również dochodzi czas spędzany w wymuszonej pozycji przy komputerze poza pracą, co sprawia, że dodatkowo się on zwiększa.
Przebieg powstawania dyskopatii
Dolegliwości te są wynikiem uszkodzenia dysków znajdujących się między kręgami, czyli krążków międzykręgowych. Dochodzi wówczas do wysuwania się ich miękkiej, wewnętrznej części, które zaczynają uciskać na nerwy. Odczuwamy wówczas silny ból, który pojawia się w miejscach zmian.
Kogo dotyka dyskopatia
Są to schorzenia, z którymi nie należy kojarzyć wyłącznie osób starszych. W związku z coraz większym obciążeniem dzieci nie tylko ilością książek w plecaku, ale też czasem lekcji i zajęć dodatkowych coraz częściej dotyka również dzieci oraz nastolatków. Nie wspiera ich w walce z tymi dolegliwościami swobodny dostęp do technologii, który przyczynia się do występowania wad wzroku, które prowokują niezdrową pozycję podczas korzystania z komputera.
Terapia manualna na leczenie dyskopatii
Sposobem na leczenie dyskopatii jest terapia manualna przeprowadzana przez kręgarza, który eliminuje wady postawy. Jednym z elementów terapii jest także masaż, który pozwala na uzyskanie płynności przepływu impulsów nerwowych oraz przywrócenie poprawnego umiejscowienia kręgów. Ważnym elementem walki z dyskopatią jest również przywrócenie ergonomii korzystania z komputera oraz poprawa warunków pracy i nauki, co powinno stanowić niezbędny aspekt profilaktyki i ochrony przed wadami postawy i schorzeniami kręgosłupa.